Mandaty dla kierowców

Przepisy dotyczące kar dla kierowców za niebezpieczną jazdę po drogach zmieniają się. I to nie zmniejszają się, ale rosną. Mowa oczywiście głównie o karach finansowych, choć nie tylko.

Podstawową karą jest mandat w postaci świadczenia pieniężnego. Mandaty dostaje się średnio kilka razy w roku, jeśli uważa się, że są one nieuniknionym smutnym obowiązkiem wiecznie spieszącego się kierowcy. Wlicza się je po prostu w koszty jazdy rocznej. Mają one różne stawki od 100 zł do nawet kilkuset złotych w zależności od rodzaju wykroczenia drogowego. Najpopularniejszym wykroczeniem jest oczywiście przekroczenie prędkości. W dobie, kiedy wszystko musi być coraz szybsze, aby klient, konsument, biorca był zadowolony, zwiększa się też prędkość na drogach. Szybko chcemy dotrzeć na miejsce, szybko coś załatwić, a że mamy szybkie samochody, to dlaczego mielibyśmy sobie na to nie pozwolić? Zapomina się w tym chaosie o jednej ważnej rzeczy – o bezpieczeństwie swoim, swoich pasażerów, a także innych osób, które uczestniczą w ruchu drogowym. Mandaty i coraz liczniejsze kontrole drogowe, a także wszystkie nowe fotoradary w Polsce są konieczne, bo tak jak jedni oczekują dobrych dróg, po których mogliby się sprawnie poruszać, tak inni oczekują bezpieczeństwa, o które mają zadbać odpowiednie służby.

Podobnie jest z karami za niezapięcie pasów bezpieczeństwa. Mimo że na kursach nauki jazdy pokazywane są obrazy, pokazujące, czym grozi niezapięcie pasów bezpieczeństwa zarówno u kierowcy jak i u pasażerów, to wielu ludzi wciąż nie podchodzi do tego na poważnie. A pasy bezpieczeństwa służą do ratowania życia w razie nieszczęśliwego wypadku na drodze albo do zabezpieczenia ciała, by odniosło jak najmniej obrażeń. Za ich niezapięcie też przewidziane są odpowiednie kary: kierowca za to, że jego pasażerowie mają niezapięte pasy zapłaci 100 zł i dostanie 4 punkty karne (tak samo, jeśli to on nie ma zapiętych pasów, za to dostanie jednak dodatkowo tylko 2 punkty karne), podobnie pasażer – dostanie on 100 zł mandatu. Kierowca, jeśli obroni się, mówiąc, że prosił pasażerów o zabezpieczenie się podczas jazdy, ale nie wiedział, że nie wypełnili oni prośby może uniknąć kary. Odpowiednikiem pasów dla dziecka jest umieszczanie go w specjalnym foteliku. Jeśli dziecko przewożone jest bez odpowiedniego fotelika, to kierowca pozbędzie się nawet kilkuset złotych ze swojego portfela.

Internet przepełniony jest rozmaitymi informacjami na temat wypadków drogowych i ich tragicznych skutkach. Być może dlatego panuje znieczulica społeczna. Trzeba pamiętać, że życie ma się tylko jedno i o nie właśnie rozgrywa się czasem walka na drogach. Mandaty, mimo że wysokie i przynoszące zysk państwu, mają inną poważną rolę do spełniania: uzmysławianie, że nie opłaca się łamać przepisów, bo kara za nie może być jeszcze wyższa niż te kilka setek, o które uszczupli się nasz portfel.

Więcej informacji znajdziesz na pl.trans.eu