Eurowinieta

Wjazd ciężarówek na tereny niektórych państw jest możliwy dzięki specjalnym, odpowiednio wcześniej kupionym dokumentom. Pewna, zrzeszona cześć europejskich państw stworzyła wspólny system winietowy. Dzięki niemu, jedna winieta pozwala na wkroczenie na obszary państw tworzących wspólny system. Od roku 2009 nazwana eurowinietą. Obowiązuje w Szwecji, Danii, Holandii, Luksemburgu, a także w Belgii. Do zakupu eurowiniety zobowiązane są pojazdy, których masa przekracza 12 ton. Zakup dokumentu nie będzie przysparzał żadnych problemów.

 Jak nabyć dokument?

Otrzymamy ją w punktach odprawy granicznej, niektórych stacjach benzynowych. Zakup eurowiniety jest możliwy w specjalnych, stworzonych przez pomysłodawców oddziałach. Jest ich ponad 500, rozlokowanych przede wszystkim w krajach członkowskich. Najwygodniejszym i jednym z najchętniej wybieranych jest jednak punkt sprzedaży internetowej. Zakup online to proste i szybkie rozwiązanie, pozwalające uniknąć czekania w kolejkach na przejściu granicznym, szukania stacji benzynowej, która oferuje sprzedaż winiet. Dystrybutorem eurowiniet jest firma AGES.

Rodzaje eurowiniet

Dostępne dobowe, tygodniowe, miesięczne, kilkumiesięczne, a także z przeznaczeniem na okres całego roku. Eurowiniety jednodniowe dedykowane są przewoźnikom, wkraczającym na obszar państw przejazdem. Dokumenty z dłuższą datą ważności na kierowcom, którzy wożą ładunki na rozległych, wykraczających poza granice jednego państwa trasach. Posiadanie dokumentu w pojeździe nie jest konieczne. Sprawdzanie eurowiniety odbywa się za pomocą systemu elektronicznego, wprowadzonego w 2008 roku.

Ceny eurowiniet

Regulowanie płatności za eurowiniety możliwe jest za pomocą większości kart paliwowych i flotowych. Honorowane są także płatności kartami Mastercard i Visa. Ceny dokumentów uprawniających do poruszania się po drogach tych pięciu państw uzależnione są od klasy emisji spalin, liczby osi, ale przede wszystkim od okresu, na jaki nabywa się eurowinietę. Dzienna taryfa, niezależnie od liczby osi i klasy emisji kosztuje 8 euro. Dla porównania – roczna eurowinieta, dla czteroosiowego pojazdu, z klasą spalania Euro 0 kosztuje 1550 euro. To naprawdę sporo.

Koniec belgijskiej eurowiniety

Belgia, która od początku współtworzy z pozostałymi czterema państwami wspólny system poboru opłat drogowych, postanowiła zaprzestać pobierania opłat, za pomocą tego systemu. Od 1 kwietnia 2016 r. uiszczanie opłat będzie możliwe za pomocą innego systemu – kilometrażowego.