Ceny paliw w Polsce

Paliwem jest substancja, która podczas spalania wydziela energię. Ta wprawia urządzenie w ruch, dzięki czemu pojazd mechaniczny może funkcjonować. Wyróżniamy naturalne, które odpowiednio przerobione zamieniają się w sztuczne. Najczęściej wydobywa się je spod ziemi – wtedy mamy do czynienia z paliwami kopalnymi. Ich przykładami mogą być węgle – brunatny i kamienny, a także ropa naftowa, z której rafinerie wytwarzają tak popularną benzynę. Przykładem doskonałego paliwa, niebędącego przykładem kopalnego, które znajduje zastosowanie jako opał do naszych pieców czy kominków jest… drewno!

Paliwo wykorzystywane w transporcie

Trzy najpopularniejsze substancje to benzyna, gaz ziemny i diesel. Benzyna to poddana obróbce ropa naftowa. Gaz ziemny – inaczej LPG to wydobyta mieszanka, w skład której wchodzą metan i inne gazy, w tym propan i butan. Diesel, potocznie ropa naftowa jest także wydzielany z ropy naftowej, podczas procesów destylacyjnych. Ma zdecydowanie wyższą temperaturę wrzenia. Jest stosowany w silnikach wysokoprężnych. Innym paliwem, jeszcze nie tak popularnym jak te, wymienione wyżej jest prąd. Energia elektryczna jest coraz chętniej stosowana w autach nowej generacji, autobusach. To nią zasilane są na przykład pociągi.

Ceny paliw w Polsce

Zdefiniowanie wartości litra benzyny czy oleju napędowego mija się z celem. To ceny, które notorycznie ulegają zmianom. Możemy jednak określić wzrost lub spadek ceny paliwa w okresie ostatnich trzech miesięcy, a także podać średnią wartość jednego litra energio nośnej cieczy. Ostatni kwartał jest wyjątkowo szczodry dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Ceny paliw w Polsce spadają. Spadek ten w porównaniu do ostatnich lat jest bardzo duży. Możemy się nim cieszyć dzięki sporej nadwyżce amerykańskiej ropy.

Czasy benzyny, której cena przekraczała 5 zł wydają się być przeszłością. Najtańsza stacja oferuje litr tego rodzaju paliwa za 3,62. Średnia wartość jednego litra benzyny to około 3, 69. To wartości niespotykane od kilkunastu lat. Średnia wartość litra oleju napędowego (ON) będzie nie większa niż 3,40 zł. Za litr gazu (LPG) zapłacimy średnio 1, 50. Dla porównania – jeszcze nie dawno, ceny gazu nie były niższe od 2,50. Radość spowodowana taką obniżką cen najprawdopodobniej nie potrwa długo. Zbliża się okres wakacyjny, który staje się prawdziwym żniwem dla koncernów.  Możemy być jednak spokojni. Nadwyżka ropy nie zmniejsza się, dzięki czemu kosmiczne ceny paliw w Polsce długo nie będą u nas gościć.